Masaż

Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu.
Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.
Masaż odpręża i relaksuje. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego. Po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry i sprawia, że jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.

Masaż klasyczny

Najczęściej stosowaną formą masażu jest masaż klasyczny. Jest zarówno metodą leczenia fizykalnego, jak również integralną częścią odnowy biologicznej. Działa przeciwbólowo, zapobiega przeciążeniu układu ruchu, regeneruje mięśnie oraz zwiększa ich elastyczność i sprężystość, przyspiesza przemianę materii, wpływa korzystnie na odżywienie skóry (usprawnia przepływ krwi i limfy) oraz poprawia samopoczucie.

Masaż relaksacyjny

Dla osób odczuwających dolegliwości spowodowane długotrwałym wysiłkiem fizycznym lub psychicznym oraz narażonych na codzienny stres, polecamy masaż relaksacyjny. Prawidłowo wykonany masaż relaksacyjny pobudza skórę i mięśnie zmniejszając ich napięcie, przywraca prawidłowy rytm serca, jak również poprawia krążenie krwi. Spokojny i rytmicznie wykonany masaż niweluje stres oraz związane z nim dolegliwości takie jak: różnego rodzaju bóle głowy i pleców, zaburzenia koncentracji, depresję, czy też ogólne wycieńczenie organizmu. Przynosi ukojenie po długotrwałym wysiłku psychicznym i fizycznym.

Masaż izometryczny

Masaż wykonywany na napiętych grupach mięśniowych lub pojedynczym napiętym mięśniu. Zadaniem tego zabiegu jest przywrócenie siły i masy osłabionym mięśniom bez obciążenia  organizmu ćwiczeniami.

Masaż sportowy

Celem masażu sportowego jest przyspieszenie regeneracji organizmu (w szczególności układu więzadłowo-mięśniowego, krwionośnego i nerwowego) po wysiłku fizycznym, jak również wspomaganie leczenia urazów powstałych podczas treningu. Masaż ten jest zwykle silny i energiczny z zastosowaniem głównie technik ugniatania, rozcierania i wyciskania.

 

Wskazania:Przeciwwskazania:
wady postawystany gorączkowe
bóle kręgosłupa i stawów różnego
pochodzenia
stany zapalne, choroby zakaźne oraz
alergie
stany pooperacyjne narządu ruchuzagrożenia krwotokiem
choroby reumatyczneowrzodzenia i stany zapalne skóry
przewlekłe stany zapalne stawów,
mięśni i ścięgien
choroby nowotworowe, tętniaki
choroby kości i stawów z
przykurczami
guzki niewiadomego pochodzenia
stany po złamaniach, stłuczeniach,
skręceniach, zwichnięciach
nadczynność tarczycy
porażenia nerwów obwodowychwady serca - nie wyrównane
niedowłady mięśniokres menstruacji
przewlekłe zapalenia nerwów i
splotów nerwowych
wysokie nadciśnienie
zaniki i osłabienia mięśniwszyty rozrusznik serca
niewydolność krążenia obwodowegomigdały w stanie ropnym
powysiłkowe zmęczenie mięśniinne poważne schorzenia
wymagające konsultacji lekarskiej
zwiotczenie skóry i mięśni
nadwaga
cellulitis
przemęczenie ogólne